Szeherezada

     Baśnie tysiąca i jednej nocy tworzy zbiór około 300 opowieści i legend, które to przez prawie 3 lata, noc w noc opowiadała swojemu mężowi - sułtanowi Szachrijarowi - Szeherezada.
     Postanowił on w imię zemsty za niewierność, która spotkała go ze strony kobiet, zabijać kolejne swoje małżonki o wschodzie słońca po nocy poślubnej. Szeherezada zaczyna opowiadać baśń, którą przerywa w najciekawszym momencie tuż przed wschodem słońca. Mąż łaskawie daruje jej życie wiedząc, że gdy ją zabije nigdy nie pozna zakończenia opowieści. Takim sposobem kobieta chroni siebie każdego ranka przed śmiercią, bo ciekawość męża do poznania dalszych historii jest silniejsza. Opowiada mężowi 1001 baśni przerywając każdą przed samym końcem.
     Po skończeniu ostatniej opowieści, sułtan postanawia nie zabijać żony bo przez ten czas zdołał ją pokochać i nie mógłby tego zrobić. Dzięki Szeherezadzie ze złego tyrana, staje się więc dobrym człowiekiem - kochającym mężem i ojcem, a także wspaniałym przywódcą.

     Opowieść o Sheherezadzie jest tylko wstępem - prologiem do całego zbioru legend. Chyba każdy z nas zna bajki o Alibabie i 40 rozbójnikach, Sindbadzie żeglażu czy też Aladynie, prawda? :)

    Komplet z dzisiejszego posta przywodzi mi na myśl właśnie takie orientalno-wschodnie klimaty. Dzięki kolorom i formie - raczej bardziej indyjskie niż arabskie ;).

    W roli głównej kamienie barwionego na pomarańczowo Howlitu. Kolczyki są dość długie bo razem z frędzlami mają około 12 cm. Zawieszone na sztyftach ze stali chirurgicznej.

Kolczyki ze względu na swój baśniowy charakter zgłaszam do wyzwania Rozkręconych Myśli "BAJKOWA".Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty